Rezidence U havíře - PlzeňRezidence U havíře - Plzeň

O Plzni

Velkoměsto Plzeň, metropole Plzeňského kraje, je bezesporu největším a nejdůležitějším městem západních Čech. Je významným společenským, kulturním a hospodářským centrem České republiky, žije zde přes 170.000 obyvatel. Toto krásné historické město je jedno z nejstarších měst v naší republice.

V centru města i v okolí se nachází mnoho zajímavých historických památek, nelze opomenout dominantu města Chrám sv. Bartoloměje založený roku 1292, který je sídelním kostelem plzeňského biskupa. Kromě něj je třeba z církevních památek nutné zmínit bývalý františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí P. Marie a barokní budovu kláštera dominikánek s kostelem sv. Anny z let 1711–1714, přestavěná 1805–1807 na školu, kde je dnes umístěna vědecká knihovna. Kromě toho se v Plzni nachází Velká synagoga, což je největší synagoga v celé České republice, nebo Stará synagoga.

Světské památky zastupuje např. nepominutelná renesanční radnice ze 16. století, Divadlo J. K. Tyla, Západočeské muzeum a historické podzemí o rozsahu 17,5 km.

Dalšími významnými institucemi, které se v Plzni nachází, jsou např. Západočeská galerie v Plzni, městská knihovna, Techmania Science Center, kulturní dům Peklo nebo Památník obětem zla a meditační zahrada v Plzni-Doudlevcích.

Přečtěte si také o okolí Plzně

Rezidence U havíře © 2013